Stal nierdzewna

Stale nierdzewne są łatwe do utrzymania w czystości. To dlatego właśnie wyposażenie w kuchniach zbiorowego żywienia i maszyny w przemyśle spożywczym produkuje się zazwyczaj z tego materiału. Jego gładka i nieporowata powierzchnia nie pozwala koloniom bakterii i innych mikrobów na przyleganie i przeżycie.

Oczywiście, każdy materiał wymaga utrzymania w czystości. Stal nierdzewna nie jest wyjątkiem od tej reguły i każdy użytkownik musi być świadomy konieczności regularnego czyszczenia i konserwacji nierdzewnych wyrobów.

Mycie powinno usuwać brud i osady , które pozostawione zbyt długo na powierzchni stali nierdzewnej mogą zainicjować korozję i zmatowienie powierzchni . W silnie zanieczyszczonym lub agresywnym środowisku (miejscowości nadmorskie, pomieszczenia o podwyższonej wilgotności), mycie powinno być wykonywane częściej. Częstotliwość mycia należy ustalić doświadczalnie.

Pierwszym objawem korozji ogólnej jest zwykle zmatowienie powierzchni, należy wówczas natychmiast wyczyścić powierzchnię i zastosować środek do pielęgnacji stali nierdzewnej. Na rynku dostępna jest szeroka gama środków do czyszczenia, usuwania śladów

W większości przypadków wystarczy miękka ściereczka lub gąbka zwilżona wodą ze środkiem do zmywania. Innym sposobem jest usuwanie ich za pomocą wilgotnej tkaniny z mikrofazy. Należy unikać środków szorstkich i trących, które mogą spowodować zarysowania. Powierzchnie szlifowane należy wycierać wzdłuż kierunku szlifu a nie w poprzek .

Rodzaj zanieczyszczenia

Środki do czyszczenia

Cement i zaprawa

Roztwór zawierający niewielką ilość kwasu fosforowego, a następnie woda

Odciski palców

Woda z mydłem lub detergentem, środki do czyszczenia szkła nie zawierające chlorków.

Osad wapienny

Roztwór 1/4 octu i 3/4 wody

Oleje i smary

Środki oparte na alkoholu (wyłącznie ze spirytusem metylowym, alkoholem izopropylowym)

Farby

Środki do usuwania powłok malarskich, oparte na związkach alkaicznych lub rozpuszczalnikach

Cząstki żelaza pochodzące z narzędzi lub kontaktu ze stalą konstrukcyjną

Na wczesnym etapie – mechanicznie. W przypadku pojawienia się wżerów - pasty trawiące i pasywacyjne

 

UWAGA ! Do czyszczenia stali nierdzewnej NIE stosować: produktów do usuwania zapraw ani rozcieńczonego kwasu solnego, wybielaczy, środków do czyszczenia srebra ! Nie stosować szczotek drucianych ze stali węglowej, wełny czyszczącej, stalowych poduszek do szorowania


Narzędzia do czyszczenia: tkanina, skóra zamszowa,gąbka nylonowa

Rekomendowane środki :

Środek do pielęgnacji stali nierdzewnych. Usuwa bez pozostawiania smug pył, brud, odciski z palców. Uzyskana po konserwacji powierzchnia ochronna jest odporna na wodę i zapobiega ponownemu przywieraniu zanieczyszczeń.

Środek PELOX OS 540/541 jest produktem do konserwacji oraz ochrony przed korozją stali szlachetnych. Po naniesieniu środka powierzchnia pokryta jest przezroczystym filmem, który zabezpiecza przed działaniem kwaśnych oparów, deszczu i innych wpływów środowiska (np. transport drogą morską). Doskonale nadaje się do zabezpieczania powierzchni przed odciskami brudnych rąk. Jest odporny na działanie temperatur – 40C do 260C. Nie ma negatywnego wpływu na ewentualne prace spawalnicze.

Czyszcząc meble i urządzenia stosować się do zasad BHP. Zastosować się do zaleceń z instrukcji środków pielęgnujących stal nierdzewną, niektóre z nich mogą wymagać użycia środków ochronnych typu: rękawice, okulary, inne mogą wymagać dobrze wentylowanych pomieszczeń.