Ceramika

Bez względu na to, jaki mamy blat czy  zlewozmywak – jedno czy dwukomorowy , duży czy mały, prostokątny czy okrągły , wymaga on regularnej pielęgnacji i konserwacji. Odpłaci się za to nienagannym wyglądem. Zlewozmywaki ceramiczne są jednak nie tylko piękne i dekoracyjne. Odznaczają sie one dużą odpornością na zmiany temperatur , zarysowania czy uderzenia . Z reguły nie straszne są im różne substancje, jak kwasy owocowe czy powodujące powstawanie plam soki. Dzięki prawie idealnie gładkiej powierzchni są też dość odporne na zabrudzenia . Niestety, osadzający  się na powierzchni zlewu kamień , może powodować zwiększona podatność na zabrudzenia , dlatego niezwykle ważna jest regularna dbałosć o czystosć ceramicznego zlewu.

Codzienne zabiegi pielęgnacyjne:

Jak każdy inny element zabudowy, także i zlewozmywak najlepiej wygląda , jeśli dba się o niego regularnie . Dlatego też powinniśmy sobie wyrobić nawyk wycierania go do sucha po każdym  użyciu . Nie tylko zapobiegnie to lub zminimalizuje osadzanie się kamienia na jego powierzchni ale też sprawi , że na zlewie nie będą widoczne nieestetyczne zacieki i ślady po kroplach wody. Ceramiczny zlewozmywak najlepiej jest codziennie przecierać  ściereczką namoczoną w roztworze ciepłej wody i płynu do mycia naczyń . Warto też pamiętać o usuwaniu z sitka wszelkich odpadków czy zanieczyszczeń , które nie trafiły do rur kanalizacyjnych . Dzieki temu zlewozmywak nie tylko będzie czysty , ale i nie zaskoczy nas przykrym zapachem powstającym wskutek rozkładania się resztek zalegających w sitku.

Czyszczenie profesjonalne: 

Raz na kilka tygodni warto poddać ceramiczny zlewozmywak gruntownemu czyszczeniu . Na rynku dostępnych jest wiele preparatów stworzonych specjalnie z myślą o tego typu  elementach wyposażenia . Nie tylko doskonale czyszczą one powierzchnię zlewu , ale i ją impregnują , przez co staje się ona bardziej odporna na zabrudzenia. Często producenci zlewozmywaków mają własne linie środków czyszczących , dobrze jest więc wybierać produkty jednego producenta. Dzięki temu możemy być pewni nie tylko zadowalających efektów czyszczenia . Nie musimy sie też martwić o niepożądane reakcje powłoki zlewu z nieznanym detergentem. Warto zapytać o takie środki sprzedawcę .

Babcine sposoby: 

Nie od dziś wiadomo , że sprawdzają się też "domowe " sposoby i środki do  czyszczenia . Aby usunąć nalot z kamienia powstały na ceramice , namoczmy jej powierzchnię octem i zostawmy na kilka minut , po czym wymyjmy ciepłą wodą z dodatkiem płynu do zmywania naczyń i wytrzyjmy do sucha . Podobne efekty może dać przecieranie zabrudzonych elementów cząstką cytryny . Jeśli natomiast chcemy nieco udrożnić rury i odświeżyć odpływ , wsypmy do niego trochę sody oczyszczonej i zalejmy ją wrzącą wodą . To sprawdzony domowy , a co najważniejsze ekologiczny sposób .

Podstawowe zasady czyszczenia blatów i  zlewów ceramicznych: