tel +48 56 / 655 8855

Instrukcje czyszczenia i konserwacji blatów laboratoryjnych

Płyta meblowa

Płyta meblowa

Płyta meblowa

Do konserwacji płyt laminowanych zaleca sie stosowanie miękkiej , suchej szmatki lub wilgotnej ściereczki . Ponieważ powierzchnia  laminowana jest powierzchnią "ostatecznie skończoną " , nie można stosować  żadnych środków agresywnie czyszczących ( np. rozpuszczalniki ) ani nabłyszczających typu Pronto itp.

Polipropylen

Polipropylen

Polipropylen

Polipropylen jest odporny na większosć środków chemicznych stosowanych w laboratorium. Ze względu na właściwosci materiału , zanieczyszczenia  nie przywierają  łatwo do powierzchni polipropylenu. Powierzchnię łatwo można czyścić wodą  lub innymi detergentami , ale nie należy używać żadnych środków ściernych. Ciężkie zanieczyszczenia mozna usunąć za pomocą etanolu lub acetonu .

Postforming

Postforming

Postforming

Czyszczenie i pielęgnacja blatu postforming

 1. Do codziennej pielęgnacji blatu wystarczy miękka ściereczka lub gąbka nasączona wodą z dodatkiem delikatnego detergentu: mydła lub płynu do mycia naczyń . Unikajmy środków czyszczących z elementami ściernymi . Po umyciu blatu wytrzyjmy go do sucha ręcznikiem papierowym lub miękką  ścierką .
 2. Możliwie szybko wycierajmy zabrudzenia oraz wylane napoje, aby nie doprowadzić do powstania trwałych plam . W przypadku trudnych do usunięcia zabrudzeń , możemy wykorzystać jako detergent benzynę , spirytus lub aceton – używamy ich miejscowo oraz nie pozostawiamy na dłuższy czas.

Użytkowanie blatu

Chrońmy blat przed działaniem wysokich temperatur . Bezpośrednio na blacie nie stawiajmy gorących naczyń zdjętych z płyty grzewczej . Nie zmniejsza to jednak funkcjonalności blatu – wystarczy , że pod gorące naczynia  podłożymy podstawki lub podkładki żaroodporne , które chronią blat przed wysoką temperaturą .

Chrońmy blat przed zarysowaniami i innymi uszkodzeniami mechanicznymi . Nie kroimy bezpośrednio na powierzchni blatu wykończonego laminatem ( podobnie jak na innych rodzajach powierzchni roboczych ). W tym celu używajmy desek do krojenia . Ponadto chrońmy blat przed uderzeniami ( np. ciężkim naczyniem, młotkiem itp. ). Trwałe rysy mogą powstać w wyniku przesuwania po blacie cieżkimi naczyniami z szorstkim dnem . W ten sposób łatwo również zmatowić błyszczącą powierzchnię . Upewnijmy się także , czy małe AGD i inne urządzenia mają zabezpieczone dno miękkim podkładem . W przeciwnym razie w czasie swojej pracy mogą uszkodzić blat .

Chrońmy blat przed działaniem pary wodnej . Para wodna może powodować trwałe przebarwienia powierzchni blatu. Aby temu zapobiec , unikajmy ekspozycji blatu na jej działanie oraz zadbajmy o sprawny system wentylacji i okap dostosowany do kubatury wnętrza. Jeżeli urządzenia wytwarzające parę wodna , np. zmywarka znajdują sie poniżej linii blatu , jego spodnią stronę musimy dodatkowo zabezpieczyć . Pamiętajmy również , aby nie otwierać zmywarki tuż po zakończeniu jej pracy.

Przed zastosowaniem środków czyszczących przeczytajny ulotkę w celu upewnienia się , że nadają się one do tego typu powierzchni . Zalecamy , aby w żadnym z przypadków środek czyszczący nie zawierał elementów ściernych .

Durcon- żywica epoksydowa

Durcon- żywica epoksydowa

Durcon- żywica epoksydowa

Zalecane materiały :

 1. Olej wazelinowy lub parafinowy transparentny
 2. Włóknina ścierna typu Scotch Brite – kolor szary ( drobno ziarnista )
 3. Czyściwo białe ( szmaty bawełniane )

INSTRUKCJA:

W przypadku trudnousuwalnych zabrudzeń powstałych na blatach Durcon w wyniku:

 • rozlania barwników
 • zarysowania blatów gumą lub innym tworzywem
 • zacieków od związków chemicznych
 • zabrudzeń po pisakach , flamastrach , długopisach itp.

Należy zastosować poniższą procedurę :

 1. Na zabrudzoną powierzchnie roboczą blatu Durcon nanieść ( rozlać ) niewielką ilość oleju wazelinowego
 2. Przy pomocy włókniny ściernej olej rozprowadzic po zabrudzonej powierzchni , a następnie szorować wykonując ruchy koliste aż do momentu usunięcia zabrudzenia
 3. Wytrzeć blat do sucha używając białego czyściwa

Konglomerat kwarcowo-granitowy

Konglomerat kwarcowo-granitowy

Konglomerat kwarcowo-granitowy

 1. CODZIENNE CZYSZCZENIE

Zawsze proponujemy najdelikatniejsze metody, dlatego sugerujemy stosowanie detergentów o neutralnym pH. Dla celów codziennego czyszczenia wystarczające jest przetarcie powierzchni czystą wilgotną ściereczką lub gąbką, a następnie wysuszenie suchą szmatką. Alternatywnie, możliwe jest umycie powierzchni umiarkowaną ilością neutralnego mydła, a następnie spłukanie i osuszenie przy pomocy miękkiej suchej szmatki.

UWAGA: Przestrzegamy przed stosowaniem detergentów, technik mycia lub usuwania plam, które nie są odpowiednie dla tego rodzaju powierzchni: może to spowodować nieodwracalne szkody. Radzimy w każdej sytuacji dokładne zapoznanie się z etykietą produktu, jaki zamierzacie Państwo zastosować w danym celu; w każdym przypadku sugerujemy przetestowanie produktu zgodnie z instrukcjąużytkowania na małej części powierzchni, która znajduje się w niewidocznym miejscu.

 Ważne: Radzimy, aby nie pozostawiać produktów spożywczych na powierzchni, takich jak oleje (oliwa z oliwek lub olej z pestek winogron), wino, herbata, kawa, soki owocowe, napoje (np. Coca Cola), owoce i warzywa (pocięte), lub produktów higieny osobistej, takich jak pasta do zębów, perfumy, płyny po goleniu, itp. Niektóre substancje zawarte w tych produktach mogą być agresywne. W związku z tym, w celu zabezpieczenia powierzchni, produkty takie powinny być usunięte jak najszybciej, a powierzchnię należy spłukać wodą i osuszyć. W przypadku substancji oleistych, powierzchnię należy umyć neutralnym mydłem.

 1. W JAKI SPOSÓB NALEŻY USUWAĆ NAJBARDZIEJ ODPORNE PLAMY

W przypadku, jeśli na powierzchni występują zabrudzenia spowodowane zalaniem lub zaschnięte plamy, doradzamy usunięcie stałej części zabrudzenia przy pomocy noża. Najlepszy do tego celu jest nóż plastikowy, ale w każdym przypadku należy zachowaćostrożność. W przypadku, jeśli na powierzchni pozostają resztki zabrudzenia, można użyć gąbki do usuwania delikatnych plam (takiej jak gąbka kuchenna nie powodująca zadrapań). Jeśli problem nadal się utrzymuje, można zastosować zwykły detergent lub lekko ścierający krem (taki jak krem CIF), pocierając powierzchnię kolistymi ruchami. Po takiej operacji powierzchnie należy oczywiście spłukać ciepłą wodą i osuszyć.

Wiele typów plam można skutecznie usunąć specjalnymi gąbkami niepowodującymi zadrapań (np. Magic Rubber Mastro Lindo, Easy Erasing Pad Scotch Brite, itp.), które można zakupić w dużych centrach dystrybucyjnych lub sklepach specjalizujących się w sprzedaży produktów do utrzymania czystości w domu. W każdym przypadku radzimy, aby zwracać uwagę na wskazówki umieszczone na etykiecie i nie stosować nadmiernej ilości tych produktów.

 1. ŚRODKI OSTROŻNOŚCI

W razie przypadkowego wylania substancji chemicznej na powierzchnię (produkty do czyszczenia metali, pieców, farb, kwasów, rozpuszczalników i produktów na bazie acetonu, substancji silnie alkalicznych, itp.), radzimy niezwłoczne usunięcie przy pomocy szmatki lub papieru, a następnie obfite spłukanie wodą.

 Produkty z konglomeratu kwarcowo-granitowego są odporne na uderzenia, jednakże zalecane jest unikanie stosowania nadmiernej siły lub naprężenia na powierzchni materiału. Należy powstrzymać się od uderzania o powierzchnię lub umieszczania na niej nadmiernie ciężkich przedmiotów. Ponadto, sugerujemy unikanie siadania lub wspinania się stopami na blaty mebli laboratoryjnych z jakiegokolwiek powodu.

Produkty ochronne lub odświeżające mogą być stosowane wyłącznie po dokładnym oczyszczeniu materiału. W każdym przypadku radzimy, aby nakładanie wybranego produktu wykonywał specjalista. Doradzamy produkty Fila i Faber, ale na rynku można znaleźć inne produkty o podobnej charakterystyce.

SPC by Durcon

SPC by Durcon

SPC by Durcon

Powierzchnia płyt SPC by DURCON jest w pełni odporna na codzienne zużycie i nie wymaga jakichkolwiek dodatkowych czynności konserwacyjnych. Właściwą czystość powierzchni roboczej zapewni codzienne przemycie ciepłą wodą z zawartością neutralnego środka czyszczącego.
Trudno usuwalne plamy można usunąć za pomocą silniejszych środków czyszczących.
Należy jednak unikać detergentów o właściwościach ściernych, które mogłyby spowodować powstanie mikro zadrapań.

Stal nierdzewna

Stal nierdzewna

Stal nierdzewna

Stale nierdzewne są łatwe do utrzymania w czystości. To dlatego właśnie wyposażenie w kuchniach zbiorowego żywienia i maszyny w przemyśle spożywczym produkuje się zazwyczaj z tego materiału. Jego gładka i nieporowata powierzchnia nie pozwala koloniom bakterii i innych mikrobów na przyleganie i przeżycie.

Oczywiście, każdy materiał wymaga utrzymania w czystości. Stal nierdzewna nie jest wyjątkiem od tej reguły i każdy użytkownik musi być świadomy konieczności regularnego czyszczenia i konserwacji nierdzewnych wyrobów.

Mycie powinno usuwać brud i osady , które pozostawione zbyt długo na powierzchni stali nierdzewnej mogą zainicjować korozję i zmatowienie powierzchni . W silnie zanieczyszczonym lub agresywnym środowisku (miejscowości nadmorskie, pomieszczenia o podwyższonej wilgotności), mycie powinno być wykonywane częściej. Częstotliwość mycia należy ustalić doświadczalnie.

Pierwszym objawem korozji ogólnej jest zwykle zmatowienie powierzchni, należy wówczas natychmiast wyczyścić powierzchnię i zastosować środek do pielęgnacji stali nierdzewnej. Na rynku dostępna jest szeroka gama środków do czyszczenia, usuwania śladów

W większości przypadków wystarczy miękka ściereczka lub gąbka zwilżona wodą ze środkiem do zmywania. Innym sposobem jest usuwanie ich za pomocą wilgotnej tkaniny z mikrofazy. Należy unikać środków szorstkich i trących, które mogą spowodować zarysowania. Powierzchnie szlifowane należy wycierać wzdłuż kierunku szlifu a nie w poprzek .

Rodzaj zanieczyszczenia

Środki do czyszczenia

Cement i zaprawa

Roztwór zawierający niewielką ilość kwasu fosforowego, a następnie woda

Odciski palców

Woda z mydłem lub detergentem, środki do czyszczenia szkła nie zawierające chlorków.

Osad wapienny

Roztwór 1/4 octu i 3/4 wody

Oleje i smary

Środki oparte na alkoholu (wyłącznie ze spirytusem metylowym, alkoholem izopropylowym)

Farby

Środki do usuwania powłok malarskich, oparte na związkach alkaicznych lub rozpuszczalnikach

Cząstki żelaza pochodzące z narzędzi lub kontaktu ze stalą konstrukcyjną

Na wczesnym etapie – mechanicznie. W przypadku pojawienia się wżerów - pasty trawiące i pasywacyjne

 

UWAGA ! Do czyszczenia stali nierdzewnej NIE stosować: produktów do usuwania zapraw ani rozcieńczonego kwasu solnego, wybielaczy, środków do czyszczenia srebra ! Nie stosować szczotek drucianych ze stali węglowej, wełny czyszczącej, stalowych poduszek do szorowania


Narzędzia do czyszczenia: tkanina, skóra zamszowa,gąbka nylonowa

Rekomendowane środki :

 • Nazwa: Preparat do czyszczenia i konserwacji stali
 • Nazwa handlowa: 160366
 • Producent: Berner Polska Sp
 • Opakowanie: Spray 400 ml

Środek do pielęgnacji stali nierdzewnych. Usuwa bez pozostawiania smug pył, brud, odciski z palców. Uzyskana po konserwacji powierzchnia ochronna jest odporna na wodę i zapobiega ponownemu przywieraniu zanieczyszczeń.

 • Nazwa: Olej konserwujący do stali nierdzewnych
 • Nazwa handlowa: OS 540 środek konserwujący
 • Producent: Telox
 • Opakowanie: 0,4 l/ spray, 11, 21,51,10

Środek PELOX OS 540/541 jest produktem do konserwacji oraz ochrony przed korozją stali szlachetnych. Po naniesieniu środka powierzchnia pokryta jest przezroczystym filmem, który zabezpiecza przed działaniem kwaśnych oparów, deszczu i innych wpływów środowiska (np. transport drogą morską). Doskonale nadaje się do zabezpieczania powierzchni przed odciskami brudnych rąk. Jest odporny na działanie temperatur – 40C do 260C. Nie ma negatywnego wpływu na ewentualne prace spawalnicze.

Czyszcząc meble i urządzenia stosować się do zasad BHP. Zastosować się do zaleceń z instrukcji środków pielęgnujących stal nierdzewną, niektóre z nich mogą wymagać użycia środków ochronnych typu: rękawice, okulary, inne mogą wymagać dobrze wentylowanych pomieszczeń.

Ceramika

Ceramika

Ceramika

Bez względu na to, jaki mamy blat czy  zlewozmywak – jedno czy dwukomorowy , duży czy mały, prostokątny czy okrągły , wymaga on regularnej pielęgnacji i konserwacji. Odpłaci się za to nienagannym wyglądem. Zlewozmywaki ceramiczne są jednak nie tylko piękne i dekoracyjne. Odznaczają sie one dużą odpornością na zmiany temperatur , zarysowania czy uderzenia . Z reguły nie straszne są im różne substancje, jak kwasy owocowe czy powodujące powstawanie plam soki. Dzięki prawie idealnie gładkiej powierzchni są też dość odporne na zabrudzenia . Niestety, osadzający  się na powierzchni zlewu kamień , może powodować zwiększona podatność na zabrudzenia , dlatego niezwykle ważna jest regularna dbałosć o czystosć ceramicznego zlewu.

Codzienne zabiegi pielęgnacyjne:

Jak każdy inny element zabudowy, także i zlewozmywak najlepiej wygląda , jeśli dba się o niego regularnie . Dlatego też powinniśmy sobie wyrobić nawyk wycierania go do sucha po każdym  użyciu . Nie tylko zapobiegnie to lub zminimalizuje osadzanie się kamienia na jego powierzchni ale też sprawi , że na zlewie nie będą widoczne nieestetyczne zacieki i ślady po kroplach wody. Ceramiczny zlewozmywak najlepiej jest codziennie przecierać  ściereczką namoczoną w roztworze ciepłej wody i płynu do mycia naczyń . Warto też pamiętać o usuwaniu z sitka wszelkich odpadków czy zanieczyszczeń , które nie trafiły do rur kanalizacyjnych . Dzieki temu zlewozmywak nie tylko będzie czysty , ale i nie zaskoczy nas przykrym zapachem powstającym wskutek rozkładania się resztek zalegających w sitku.

Czyszczenie profesjonalne: 

Raz na kilka tygodni warto poddać ceramiczny zlewozmywak gruntownemu czyszczeniu . Na rynku dostępnych jest wiele preparatów stworzonych specjalnie z myślą o tego typu  elementach wyposażenia . Nie tylko doskonale czyszczą one powierzchnię zlewu , ale i ją impregnują , przez co staje się ona bardziej odporna na zabrudzenia. Często producenci zlewozmywaków mają własne linie środków czyszczących , dobrze jest więc wybierać produkty jednego producenta. Dzięki temu możemy być pewni nie tylko zadowalających efektów czyszczenia . Nie musimy sie też martwić o niepożądane reakcje powłoki zlewu z nieznanym detergentem. Warto zapytać o takie środki sprzedawcę .

Babcine sposoby: 

Nie od dziś wiadomo , że sprawdzają się też "domowe " sposoby i środki do  czyszczenia . Aby usunąć nalot z kamienia powstały na ceramice , namoczmy jej powierzchnię octem i zostawmy na kilka minut , po czym wymyjmy ciepłą wodą z dodatkiem płynu do zmywania naczyń i wytrzyjmy do sucha . Podobne efekty może dać przecieranie zabrudzonych elementów cząstką cytryny . Jeśli natomiast chcemy nieco udrożnić rury i odświeżyć odpływ , wsypmy do niego trochę sody oczyszczonej i zalejmy ją wrzącą wodą . To sprawdzony domowy , a co najważniejsze ekologiczny sposób .

Podstawowe zasady czyszczenia blatów i  zlewów ceramicznych: 

 • Wycieranie powierzchni zlewozmywaka i blatu do sucha po każdorazowym użyciu
 • Regularne oczyszczanie zlewu z odpadów
 • Stosowanie łagodnych środków , najlepiej płynu do mycia naczyń ; zabronione jest stosowanie środków żrących czy rysujących powierzchnię ( np. proszków do czyszczenia  )
 • Używanie delikatnych myjek , gąbek . Nie zaleca sie stosowania ostrych druciaków , szczotek , a nawet ostrych stron gąbek kuchennych .
 • W celu usunięcia osadu z kamienia warto wykorzystać ocet , który powinien sobie z nim z łatwością poradzić . Warto wypróbować też sok z cytryny .
 • Odpływ udrożni soda oczyszczona zalana wrzącą wodą

LOKALIZACJA

LOKALIZACJA

POLTECH sp. z o.o.
ul. Płaska 23
87-100 Toruń
GPS: B 18.667827, L 53.0434014

KONTAKT

KONTAKT

tel.: 48 56 / 655 8855
fax: 48 56 / 653 9012

Państwa dane osobowe, pobierane przez stronę internetową, znajdą się w systemach informatycznych firmy Fabryka Mebli POLTECH sp. z o.o. ul. Płaska 23, 87-100 Toruń, będącej jednocześnie Administratorem Danych Osobowych. Są to następujące dane: adres e-mail, pliki cookie, statystyki google analytics. Dane zbierane są zgodnie z art.5 pkt 1 lit. c w sposób minimalny.
Kontakt z Administratorem email: biuro(at)poltech.com.pl
Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Ponadto, w każdej chwili posiadają Państwo prawo wniesienia żądania zaprzestania przetwarzania danych.